Prečo som si začal s blogom

Autor: Marcel Perecár | 27.3.2013 o 0:59 | (upravené 1.4.2013 o 23:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  204x

Bolo to presne pred mesiacom. Stál som na letisku v Bratislave a dúfal som, že predsa len začnú odhŕňať z pristávacej dráhy čerstvo napadnutý sneh. Že v tomto meste aspoň na letisku odhŕňajú sneh a nečakajú len na to, že sa roztopí. Márne. Let odklonili do Budapešti a aj som mohol začať šomrať, kliať a špekulovať, prečo sa to stalo práve mne. Vzdychol som si nebadane a potajomky a v dave čakajúcich Slovákov a Talianov som čakal pre zmenu na autobus do hlavného mesta susedov. Mohlo mi byť dlho, ale nebolo.

 

Bolo to presne pred mesiacom. Stál som na letisku v Bratislave a dúfal som, že predsa len začnú odhŕňať z pristávacej dráhy čerstvo napadnutý sneh. Že v tomto meste aspoň na letisku odhŕňajú sneh a nečakajú len na to, že sa roztopí. Márne. Let odklonili do Budapešti a aj som mohol začať šomrať, kliať a špekulovať, prečo sa to stalo práve mne. Vzdychol som si nebadane a potajomky a v dave čakajúcich Slovákov a Talianov som čakal pre zmenu na autobus do hlavného mesta susedov. Mohlo mi byť dlho, ale nebolo. Začítal som sa do knihy, ktorú som nedávno daroval manželke a ktorú som si zobral v nejasnej predtuche množstva voľného času. Bola plná blogov človeka, ktorého som ako tak poznal, ale nie dosť dobre, ako som sa po prečítaní knihy dozvedel. Boli to blogy, ktoré mi postupne odpovedali na otázku, či má zmysel písať blogy, teda otázku, ktorá vlastne stále odďalovala túto chvíľu. Chvíľu, keď som si sadol a začal písať svoj prvý blog. O čom? O sebe. Lebo práve pri tých všetkých a naozaj pestrofarebných blogoch kňaza Jura Drobného som pochopil, že blog má aspoň dve základné funkcie, ktoré by mali pre mňa ako aj pre čitateľa blogu zmysel. Tým prvým je možnosť dať sa spoznať – nie ani tak v zmysle stať sa známy, ale skôr vrhnúť viac poznania do svojej existencie. Odhaliť pred sebou aj pre druhými, kto vlastne som. Aj o Jurajov som vedel pár vecí: z pozorovania, z rozprávania, zo zážitkov druhých. Stále to bol však človek, ku ktorému som bol veľmi ďaleko a to aj v čase, keď sme spolu trochu spolupracovali, aj keď sa tá naša spolupráca náhle prerušila a keď som stratil to prvé, čo mi vytváralo pohľad na tohto človeka. Neviem rozprávať, aký je tento človek úžasný a ako veľmi ma ovplyvnil, ale viem, že keď si nezaujato (lebo tak treba čítať nie len o kňazoch, ale aj o iných ľuďoch, napríklad učiteľoch) niekto jeho blogy prečíta, môže si vytvoriť celkom jasný obraz o tom, kým Juraj naozaj je a prečo. Ja som si odpovedal sám pre seba: lebo píše o sebe pravdivo, a to aj v prípade, keď to nie sú veci, ktoré by práve mohli budiť obdiv.

Práve táto pravdivosť mi pomohla prečkať krušné chvíle s cestovaním, keď namiesto hodiny letu do Milána, mi ceste a trvala o sedem hodín dlhšie a do hotela v alpskej Aoste som sa dostal o polnoci a nie niekedy poobede, ako som to pôvodne plánoval. Ďakujem, Juraj, cestovalo sa s tebou príjemne.

Ostáva ešte tá druhá funkcia, o ktorej sa spieva v jednej, ako ináč známej, piesni Jara Filipa a to je funkcia bútľavej vŕby. Ale o tom asi až nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?